Jak správně vybrat autosedačku?

Autosedačka je jedna z nejdůležitějších věcí, které si musíte pořídit ještě před narozením dítěte. Kromě postýlky a kočárku se jedná o produkt, který s přibývajícím věkem musíte vyměnit. Navíc na správné autosedačce závisí život našich ratolestí. Tento strašák by měl stát vedle Vás při výběru vhodné a především kvalitní dětské sedačky.

Správná sedačka zaručí pohodlí a bezpečí dítěte. Nikdy proto nepodceňujte výběr autosedačky. Nezapomeňte, že do každého typu vozidla se hodí jiný druh. Vždy se před zakoupením poraďte s prodejcem, s odborníkem či ve Vašem servisu. Dbejte také, aby Vámi zvolený produkt splňoval evropské normy (čili prošel všemi důležitými evropskými testy). Otestované zboží je označeno písmenem E a obsahuje název výrobce, sériové číslo a rozčlenění do váhové kategorie.

Počítejte také s tím, že do 12 roku života Vašeho dítěte, musíte vystřídat minimálně tři autosedačky. (Jednotlivé rozčlenění najdete níže.) Dále pro zvýšení bezpečnosti Vašich dětí nešetřete a raději si pořiďte vždy nové zboží. Může se totiž stát, že zakoupením použité autosedačky narazíte na kus, který již absolvoval nehodu nebo je poškozený (mikrotrhliny). Po každé autonehodě byste měli sedačku vyměnit za novou. Nakonec nikdy neprodlužujte životnost.

Níže uvedené základní rozdělení sedaček dle hmotnosti a věku dítěte, které se nazývají ECE (Economic Commission of Europe) skupiny, Vám pomohou se vyznat v tom, co je pro Vás a Vaše dítko nejlepší.

A) Skupina 0

Používá se pro kojence do 10 kg (cca 9 měsíců) a můžete jej rovněž v této sedačce přenášet. Je téměř stejná jako skupin 0+, popis pro obě je tedy shodný. Pro obě skupiny platí, pokud dítě svou výškou přesáhne hranu autosedačky, neprodleně ji vyměňte.

B) Skupina 0+

zdroj: bigstock

Tato dětská sedačka je určená pro miminka od narození do 1 roku života a do 13 kg. Tvarem připomíná vajíčko a batole je přepravováno v pololeže oproti směru jízdy. Tradičně je nazýváme skořepiny (skořápky). Tuto sedačku lze uchytit i na předním sedadle, avšak před tím musíte deaktivovat airbagy u spolujezdce. V opačném případě ji v rámci bezpečí instalujte na zadní sedadlo. Během nehody je aktivní airbag pro dítě smrtelně nebezpečný. (Výše zmíněné skupiny 0 a 0+ lze pořídit v jednom setu s kočárky. Finančně Vás to pak vyjde výrazně levněji.)

C) Skupina I 

Je pro děti od 1–4 let a od 9–18 kg váhy. Jedná se o klasické sedadlo, profilované na tělíčko dítka, které sedí ve vyrovnané pozici. Instaluje se po směru jízdy a připevníte ji klasickým tří až pěti bodovým pásem nebo tzv. ISOFixem ke konstrukci vozu.

D) Skupina II

Do této skupiny počítáme autosedačky pro děti od 3–6 let ve váhovém rozpětí 15–25 kg. Mohou se vyrábět s oporou na záda nebo s oporou pro spánek. Tyto sedačky již nemají své vlastní pásy, dítě zapínáte klasickým pásem.

E) Skupina III

Nakonec třetí skupina, která je určená pro dětí starší 6 let a mladší 12 let do výšky 150 cm a hmotnosti 22–36 kg. Jedná se o tzv. bobek, čili vyvýšené sedátko. Nemají své pásy a děti jsou zapínány do pásu umístěné v autě.

Často se setkáte s dětskými autosedačkami, které druhou a třetí skupinu spojují. Proto je možné, že bude stačit, když si pořídíte autosedačku do 1 roku, do 4 let a poté do 12 let (nebo do výšky 150 cm). Na trhu se můžete rovněž setkat s univerzálními autosedačkami, které jsou rozdělené do dvou skupin.

A) Skupina 0/0+/I

Určená pro děti od narození až do 4 let ve váhovém rozpětí 0–18 kg.

B) Skupina I/II/III

Vhodná sedačka pro děti starší 4 let a mladší 12 let s hmotností od 9–36 kg.

U obou takto rozdělených sedaček se však zjistila nedostatečná ochrana. Proto raději dopřejte svému malému spolujezdci pocit bezpečí a pohodlí s opravdu hodnotnou autosedačkou.